Istoricul parohiei

Din voia bunului Dumnezeu, la sfârșitului anului de grație 2008, în Aberdeen s-a deschis prima Biserică românească de credință ortodoxă, făcută sub oblăduirea părintelui Marcel Oprișan, cu ajutorul lui Dumnezeu și a comunității românești de aici. Comunitatea, deși slabă ca număr, a reușit să compenseze cu sufletul. Oamenii, deși ocupați cu serviciul, cu familia, cu treburile gospodărești, de Biserică întodeauna au avut timp, iar cu smerenie creștinească au aranjat sala dată lor de către St. John's Episcopial Church. Mulțumim lui Dumnezeu și celor prin care El și-a săvârșit lucrarea, să le fie răsplătită dărnicia.

După un an de la deschiderea Bisericii, Înalt Prea Sfințitului Iosif, Mitropolit al Europei Occidentale și Meridionale a binecuvântat parohia noastră cu prezența Sfinției Sale. A fost prima vizită a unui ierarh ortodox român în nordul Scoției și prima Sf. Liturghie Arhierească cu participarea unui mitropolit ortodox. Sfinția sa a inaugurat oficial parohia noastră ortodoxă cu hramul "Sf.Ioachim și Ana" și a numit în funcția de preot paroh pe părintele Gabriel Hlade.

După mai bine de patru ani de slujire jertfelnică părintele Gabriel s-a întors împreună cu familia în România, fiind înlocuit prin binecuvantarea Înalt Prea Sfințitului Iosif de părintele Andrei Dosoftei. Numirea oficială a părintelui Andrei ca paroh al Bisericii din Aberdeen a fost făcută pe data de 16 noiembrie 2014 de către Prea Sfințitul Părinte Ignatie.

Preoții slujitori ai Parohiei: