Pelerinaje

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Iosif, Centrul de Pelerinaje al Mitropoliei organizează pelerinaje la Locurile Sfinte în perioada:

13-21 septembrie 2017

• 8 nopți de cazare, din care ultimele la Ierusalim. 21 septembrie este Nașterea Maicii Domnului, dupa calendarul iulian (folosit de Patriarhia Ierusalimului), deci vom fi în Ierusalim pentru sărbătoare.
  • în limba română
  • cu parohia "Sf. Ioan Casian" din Oxford
  • preț: 675 dolari (fără biletul de avion)
  • preot însoțitor pr. Gavriil Marin
  • însoțitor de grup diac. Bogdan Grecu
  • număr total de locuri: 40
  • aproximativ 15 locuri disponibile (12 aprilie 2017)
  • plecarea este din Londra și Paris, dar se poate lua avionul și din alte locuri, condiția fiind să se potrivească orele de sosire în Tel Aviv în data de 13 septembrie
  • pentru înscrieri și informații contactați pe diac. Bogdan Grecu prin email: pelerin@mitropolia.eu sau la telefon: +33 605-689-450 (verificați că mai sunt locuri disponibile înainte de a cumpăra biletele de avion)

20-28 octombrie 2017

• 8 nopți de cazare
  • în limba română
  • cu Parohia "Sfânta Treime și Sfântul Gheorghe" din Villeneuve Saint Georges (Paris)
  • preț: 610 dolari
  • preot însoțitor pr. Andrei Berega
  • însoțitor de grup diac. Cristian Suciu
  • numări total de locuri: 45
  • aproximativ 15 locuri disponibile (12 aprilie 2017)
  • plecarea este din Paris, dar se poate lua avionul și din alte locuri, condiția fiind să se potrivească orele de sosire în Tel Aviv în data de 20 octombrie
  • pentru înscrieri și informații contactați pe pr. Gavriil Marin pentru plecările din Londra (email: gavriilierom@gmail.com sau la telefon: +44 7976-835-953) sau diac. Bogdan Grecu pentru plecările din Paris (email: pelerin@mitropolia.eu sau la telefon: +33 605-689-450) (verificați că mai sunt locuri disponibile înainte de a cumpăra bilelete de avion)

Se vizitează:

• Betleemul (peștera Nașterii Domnului, peștera păstorilor, peștera Sfântului Nicolae)
  • Iordanul (locul adevărat al Botezului Domnului)
  • Ierusalimul (locul nașterii Maicii Domnului, Muntele Măslinilor, locul Cinei cele de Taină, Grădina Ghetsimani, Drumul Crucii, Biserica Sfântului Mormânt, locul Înălțării Domnului, mormântul Maicii Domnului, etc.)
  • Ein Karem (locul nașterii Sfântului Ioan Botezătorul)
  • Carantania (Muntele ispitirii)
  • Ierihon (mânăstirea românească, sicomorul lui Zaheu)
  • Galileea (Capernaum, Cana Galileii, Nazaret, Marea Tiberiadei)
  • Muntele Tabor
  • Betania (mormântul Sfântului Lazăr)
  • Deșertul Iudeii (mânăstirile Sfântul Sava și Sfântul Teodosie)
  • Hozeva (mânăstirea Sf. Gheorghe, unde se afla moaștele Sfântului Ioan Iacob de la Neamț)
  • Lida (mormântul Sfântului Gheorghe) - pelerinajul din octombrie

Prețul include:
- cazarea și demipensiune (cazare în camere duble, standard cel puțin 3 stele, micul dejun și cină)
- transportul în Israel și Palestina
- intrarea la toate obiectivele
- tips (bacșișuri) pentru șofer, șefi de sală, recepționiști, etc. (obligatorii în Orientul Mijlociu)

Prețul nu include:
- biletul de avion
- alte mese decât cele prevăzute în program
- asigurare medicală sau alte cheltuieli personale.

Alte informații:
Pentru intrarea în Israel este nevoie de pașaport, valabil încă 6 luni de la terminarea călătoriei (deci să nu expire înainte de 28 aprilie 2018). Cetățenii UE (inclusiv România), cei din Republica Moldova care au pașapoarte noi, Elveția, etc, nu au nevoie de viză pentru Israel.

Înscrierea unei persoane este validată atunci când persoana este în posesia biletului de avion. Biletul de avion poate fi cumpărat (după ce s-a verificat că mai sunt locuri disponibile):
- fie de fiecare participant în parte
- fie de către Centrul de Pelerinaje (fără niciun comision).
Ora de sosire în Tel Aviv trebuie să se potrivească cu cea a grupului.