Părintele Andrei Dosoftei

Părintele Andrei Dosoftei este originar din zona Moldovei, din oraşul Iaşi. Din dragoste de Dumnezeu se înscrie în anul 2002 la Seminarul Teologic “Sfântul Vasile cel Mare” din Iaşi iar în anul 2007 la Facultatea de Teologie Ortodoxă “Dumitru Stăniloae” din acelaşi oraş. Pe lângă formarea academică pe care profesorii celor două instituţii de învăţământ i le-au oferit, părintele îşi începe formarea duhovnicească, practică şi liturgică, în jurul celor patru lăcaşuri de cult care îi vor fi ca stâlpi de temelie pentru relaţia cu Dumnezeu: Parohia “Intrarea Domnului în Ierusalim”, Parohia “Vovidenia”, Mănăstirea Vlădiceni şi Catedrala Metropolitană toate din Iaşi.

Cu voia şi binecuvântarea Domnului, alături de doamna preoteasă Anca se mută în Londra în 2013, unde va lucra în diferite domenii. Pe data de 29 iunie 2014 este hirotonit diacon de către Înaltpreasfinţitul Iosif, Mitropolit al Europei Occidentale şi Meridionale, iar pe 20 septembrie 2014 să fie hirotonit preot de către Preasfinţitul Ignatie Mureşanul, Episcop Vicar al Spaniei şi Portugaliei. Prima Sfântă Liturghie în parohia noastră este oficiată pe 26 octombrie 2014. Din noiembrie 2014 este preot paroh al Parohiei Aberdeen, odată cu instalarea fiind hirotesit şi duhovnic. De atunci slujeşte pe Dumnezeu în Parohia încredinţată cu dragoste, nădejde şi credinţă, spre folosul credincioşilor.

Părintele Christopher Wallace

Părintele Christopher s-a născut în nordul Angliei și a terminat pregătirea pedagocică la Universitatea Durham. A predat geografia, geologia și studii religioase la câteva școli din Anglia, precum și în Highland și Inslands of Scotland, după ce s-a mutat la Ardnamurchan, pe coasta de vest la jumătatea anilor '80. În anul 1976 a devenit creștin ortodox prin învățăturile maicilor de la Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului în apropierea Whitby. A participat la slujbele din Edinburgh și Dunblane, iar în anul 2011 a fost numit preot de către Biserica Rusă. A format o mică comunitate ortodoxă pe coasta de vest a Scoției, iar după închiderea Bisericii Ruse, a fost numit preot în cadrul Parohiei Aberdeen (parte a Bisericii Ortodoxe Române) de către Mitropolitul Iosif și slujește ca preot în Inverness. Din 1993 este cununat cu Preoteasa Elizabeth și s-a mutat în zona Inverness în 2020 din motive medicale.
Cu binecuvântarea Mitropolitului Iosif, comunitatea românească din Inverness are a hram pe Sfinții Finnan și Nicolae.