Programul liturgic

Vă prezentăm mai jos programul obișnuit al slujbelor din Aberdeen, Dundee și Inverness. Slujba Sfintei Liturghii se ține în românește și atunci când este nevoie și în engleză. Cei care doresc să se spovedească sunt rugați să ia legătura în prealabil cu Parintele Andrei.

Slujba Sfântei Liturghii va fi ținută în fiecare duminică și în zilele de sărbători. Slujbele din timpul săptămânii vor avea loc fie dimineață devreme ori seara după ora 18.00.

Slujbele vor fi distribuite live pe Facebook.

Vezi pagina de Facebook a Parohiei

Aberdeen

Datorită pandemiei cu coronavirus, Mastrick Parish a decis că nu se poate folosi Church Hall pentru slujbe. Vă vom ține la curent cu situația slujbelor în această locație.

Între timp căutăm alte soluții, cum ar fi închirierea unui alt spațiu sau cumpărarea unei proprietăți care poate fi folosită ca biserică. Cine poate ajuta cu informații în acest scop este binevenit.

Dundee

Sfânta Liturghie se ține de regulă în fiecare duminică de la ora 10.00 și va fi transmisă online. Adresa bisericii este Salem Street, Dundee, DD1 1LE (fosta Salem Chapel).
Începând cu 26 martie, bisericile s-au redeschis dar numărul de credincioși în biserică nu poate fi peste 50, cu respectarea regulilor de igienă și distanțare. Pentru a ne asigura că respectăm regulile fixate de guvernul scoțian, cei care vor să participe la slujbe sunt rugați să trimită un email părintelui Andrei Dosoftei (aberdeen@mitropolia.eu).

Inverness

Slujbele pe perioada următoare se vor ține la la Royal Northern Infirmary Chapel.
Următoarea slujbă va fi anunțată ulterior.